Köpeklere Yat Komutu Nasıl Öğretilir

Bu komutla, köpeğizin göğsünün ve karnının üstüne veya yan bir şekilde kalça kemiğinin üstüne yatması sağlanır. Bu komut, zor anlarda kurtarıcınız olacaktır. Örneğin trafiğin çok yoğun olduğu yollarda karşıdan karşıya geçerken tehlikeli olayların yaşanmasına engel olacaktır.

Olası bir tehlikeli durumda, köpeğinizin kontrolünü eline almanıza yardımcı olacak bu komutu köpeğinize nasıl öğretirisiniz? Öncelikle köpeğinizin yüzü size bakacak şekilde dururken elinize bir ödül maması alın veya köpeğinizin sevdiği bir yiyeceği burnuna tutarak yavaşça aşağıya doğru indirin. Eğer şanslıysanız köpeğiniz ödülü takip eder ve yatma pozisyonuna geçer; öyle yaptığı sırada köpeğinizi sevip överken ödülünü verin. Köpeğiniz yatmak istemez ve omuzlarını aşağı doğru çökertecek olursa yemi patilerinin arasına itip geri çekin. Biraz zamanınızı alabilir ama sonunda köpeğiniz yatacaktır. Diyelimki köpeğiniz ödüle karşılık vermiyorsa, köpeğinizin kürek kemiğine hafifçe bastırıp aşağıya doğru itiniz. Köpeğiniz hareketi tamamladığında onu ödüllendirebilirsiniz. Bu pek tavsiye edilmeyen bir eğitim sistemi ama bazı köpekler eğitime cevap vermediğinde uygulamak zorunda kaldığımız bir yöntem olmaktadır.

Köpeklere Yat Komutu Nasıl Öğretilir

Köpeğinize yat komutu öğrettiniz fakat işimiz daha bitmedi. Köpeğinizin komutu tam olarak pekiştirmesi ve hareketi hemen bozmaması için kademeli bir şekilde devam etmemiz gerekir. Bunun için köpeğiniz yatarken “bekle, bekle” diyerek biraz bekledikten sonra aferin diyerek ödülünü verin. Ilerleyen zamanlarda yem verme süresini uzatabilirsiniz fakat bunu yaparken göz kontağınızıda kaybetmemeniz gerekir. Bu şekilde siz ” tamam ” diyene kadar serbest kalmayacak ve başarılı olacaksınız.

Köpeklere Yat Komutu Nasıl Öğretilir

Yorum yapın