Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Evde köpek beslemenin en zor yönlerinden biri kuşkusuz temizlik ve bakımının nasıl olacağı. Evcil bir köpek sahibi olmak istediğinizde bir yavru köpek olması işinizi kolaylaştırır. Eve getirdiğiniz andan itibaren köpeğinizin tuvalet eğitimi başlamalıdır. Yavru köpekler gece boyunca maksimum 8 saat, tuvalet ihtiyacı olmadan uyuyabilirler. Fakat sabahları yapılacak ilk iş onu tuvalete çıkarmak olmalıdır.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Tuvalet eğitiminde en önemli handikap belirli bir bölgeye tuvaletini yapmaya alıştırmak. İlk günlerde hemen ilk gösterdiğiniz yere tuvaletini yapmasını beklemeyin. Sağa sola bir kaç kez tuvaletini yaptığında sabırlı olun ve asla kızıp bağırmayın! Köpeğinizin huysuzlanması, yeri koklaması, ağlaması, daire çizmesi, ağlaması gibi davranış değişiklikleri tuvalet ihtiyacı olduğunu gösterir ve köpeğinizin tuvalet eğitimi için en uygun zamanlardır.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Evde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Köpeğinizi tanımaya başladığınızda tuvalete çıkma aralıklarına göre tetikte olun ve evinizde banyo, tuvalet, balkon gibi uygun bir yere bir gazete parçası serin veya özel tuvalet kapları koyun.
  • Köpeğiniz tuvaletini yapana kadar rahatsız etmeden, (göz temasından kaçınarak) sessizce bekleyin.
  • Eğer köpeğiniz belirlediğiniz alanda 3-4 dakika içerisinde tuvaletini yapamazsa, onu tekrar yuvasına götürün ve 15-20 dakika sonra tekrar deneyin.
  • Tuvalet işini bitirdiğinde ona sevgi gösterisinde bulunarak hak ettiği ödülünü verin!
  • Bir kaç kez aynı şekilde köpeğinizin tuvalet eğitimi tekrarlandığında alışması uzun sürmeyecektir.

Köpeğiniz ile doğru iletişim kurabilmek için kullandığınız komut ve davranışlarınızın aynı olması gerekir. Tuvalet için sizin belirleyeceğiniz ”Acele et!”, ”Çıkar!”, ”Go!” gibi komutlar her zaman aynı hareket için aynı ses tonu ile söylenmelidir. Evde köpeğinizin tuvalet eğitimi başarı ile sonuçlandığında, siz evde yokken bile kendi kendine ihtiyaçlarını giderebilecek hale gelmesi, sizi ve köpeğinizi de mutlu edecektir!

Köpeklere Evde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yorum yapın