Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi Nasıl Olmalı

Köpeklerde tıpkı insanlar gibi farklı karakterlere sahiptir. Kimi fazlasıyla uysal, kimi agresif, kimisi de sosyalleştirilebilmeye müsait yapıda olabilir. Kalıcı olan zihinsel ve sinirsel yapısına göre, size uygun olan köpeği evcil hayvanınız olarak sahiplenmeniz, onu nasıl eğitebileceğiniz hakkındaki en temel adımı geçmenizi sağlar. Karakterine göre yavru köpeklerde sosyalleşme ilk 4 aylık süre içerisinde tamamlanmalıdır. Bu sürenin aşılması durumunda geri dönüşlerde sorunlar yaşanabilir.

Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi Nasıl Olmalı

Yavru Köpeklerin Sosyalleştirilmesi İçin İlk Aşamalar

Temel itaat eğitimi öncesinde sosyalleşmeye gönüllü köpekler başarılı bir şekilde uyum gösterebilir. Alıştırıldığı ev ortamında yavru köpekler keskin duyusal özellikleri sayesinde ortamlarını tanır ve kısa zaman içinde uyum sağlarlar. Köpeğinizle doğru iletişim kanallarını kullanarak size güven duymasını ve evinizde güvende olduğunu hissetme evresi daha sonraki sosyalleştirme çabalarınızda temel yapı taşıdır.

Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi Nasıl Olmalı

Yeni deneyimler için hazır olduğu zamanda yavru köpeklerde sosyalleşme süreci çok daha kolay ilerler. İnsanlarla, başka hayvanlarla, çevre ile tanıştırmada çok aceleci olunması köpeğinizi ürkütebilir. Bu nedenle ilk etapta kısa sürelerle ev ortamı dışına çıkarılmalı, eve gelen ziyaretçilerin köpeğe yaklaşımlarında dostça ve sevecen tavırlar göstermesi sağlanmalıdır. Köpeğin her olumlu davranışında küçük ödüllendirmeler algılarını olumlu yönlendirir.

Yavru Köpeklerin Sosyalleştirilmesi İçin İlk Aşamalar

Köpeklerde Saldırganlık Sorunlarına Çözüm Nedir?

Köpeklerde erken yaşta sosyalleşme ve saldırganlık sorunları arasında ters yönlü bir orantı vardır. Yavru köpekler sosyalleştikçe saldırganlıkları azalır. Yanlış davranış biçimleri henüz iki aylıkken, pozitif eğitim uygulanarak önlenir. Köpeklerin “oyun oynama, yemek ödülü” gibi en önemli motive olabilme etkenleri kullanılarak yapılan doğru sosyalleşme araçları ile tepkisel saldırganlık haricinde, havlama,ayrılık kaygısı, eşyaları ısırma, çiğneme gibi davranış problemlerinde de olumlu sonuçlar alınır.

Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi Nasıl Olmalı

Erken dönemde yavru köpeklerde sosyalleşme ile kazandırılan davranış ve karakter eğitimi köpeğin dış çevreyle baş edebilme sorunlarına da iyi bir alternatif oluşturur. Köpeğiniz siz ve sosyal çevreniz arasında uyumlu bir yaşam alanı yaratılabilmesi için kritik dönem atlanmamalıdır. Kritik sosyalleşme süreci pozitif davranışla yönlendirilmeyen köpekler çevreye güvensizdir ve korku problemleri yaşar. Ürkek, saldırgan ve çekingen olan asosyal köpekler yeteneklerini gösterme fırsatı bulamazlar.

Köpeklerde Saldırganlık Sorunlarına Çözüm Nedir?

Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi Nasıl Olmalı

Yorum yapın