Köpeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Köpeklerde en sık görülen hastalıklar arasında; kuduz, distemper, parvo gibi viral hastalıklar ile deri döküntüsü, mantar gibi bakteriyel hastalıklar gelir. Bunların yanı sıra, köpeklerde parazitlere bağlı hastalıklara da sık rastlanır.

Köpeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Köpeklerde Görülen Viral Hastalıklar

Virüs yoluyla yayılan ve bulaşıcı olan enfeksiyonel hastalıklar, köpeklerin sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eder. Köpeklerin viral hastalıklardan korunması için anne sütü ile beslenme ve aşılama oldukça önemlidir. Anne sütü ile beslenmemiş ve aşılarını zamanında olmamış köpeklerde, viral hastalıkların görülme olasılığı yüksektir.

Köpeklerde Kuduz

Kuduz, sinir sistemini tahrip eden bir hastalıktır. Köpeklerde yaygın olarak görülen bu hastalık, salya yoluyla bulaşır. Ölümcül bir hastalık olan kuduzdan korunmak için, en erken 3 . aydan itibaren her yıl düzenli olarak köpeklerin kuduz aşısı olması gereklidir.

Distemper

Köpek gençlik hastalığı olarak da bilinen distemper, solunum yoluyla bulaşır. Köpek yaşamını tehdit eden tehlikeli hastalıklardan biridir. Distemperden korunmak için 45 günlük iken aşılara başlanması gereklidir. Aşılar bir yaşından itibaren her yıl tekrarlanmalıdır.

Hepatitis

Hepatitis, genç köpek ölümlerinden sorumlu olan hastalıklardan biridir. Köpeklerde idrar yoluyla yayılan hepatitis, yavrularda daha şiddetli görüldüğü gibi, yetişkin köpeklerde de ölümlere sebep olabilir. Köpeklere, 45 günlük oldukları andan itibaren hepatitis aşısı yaptırılması gereklidir.

Parvo

Sık görülen viral köpek hastalıkları arasında yer alan parvo, kanlı ishale yol açar. Genç köpeklerde sık görülen parvo virisü, köpeğin birkaç gün içerisinde ölmesine yol açabilir. Bulaşıcı olan parvo virüsüne karşı, köpekler aşı ile korunmalıdır.

Köpeklerde Görülen Viral Hastalıklar

Köpeklerde Görülen Bakteriyel Hastalıklar

Viral hastalıklar köpeklerde ölüme dahi neden olabilmekle beraber, bakteriyel hastalıklar çoğunlukla köpeğin sağlık durumunu ciddi oranda etkilemez. Viral hastalıklar, sokak hayvanlarında daha sık görüldüğü gibi, aşılı köpeklerde bu duruma çok ender rastlanır. Ancak bakteriyel hastalık, sahipli köpeklerde sıklıkla görülür.

Leptospirosis

Leptospirosis köpeklerin böbrek fonksiyonları etkiler ve yüksek ateşe yol açabilir. Köpeklerden insanlara da geçebilen bu hastalığın etkileri ateş ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikle fark edilebilir.

Brucellosis

Brucellosis, ergin köpeklerde görülen bir bakteriyel hastalıktır. Üreme organlarına yerleşen bakterilerin yol açtığı bu hastalık, köpeklerde kısırlığa ve hamile köpeklerin yavrularını kaybetmesi.ne yol açabilir.

Köpeklerde Görülen Bakteriyel Hastalıklar

Köpeklerde Parazit

Köpeklerde viral ve bakteriyel hastalıkların yanı sıra, iç ve dış parazitler de oldukça yaygındır. Parazit, aşılı köpeklerde de görülebilir. Bu nedenle, köpek sahiplerinin, köpeğin beslenmesine dikkat etmesi ve köpeğin kirli ortamlarda gezmemesine özen göstermesi gereklidir.

Virüs, bakteri ve parazitlerin yol açtığı hastalıkların dışında, köpeklerde gıda alerjisi de çok sık görülür. Özellikle Golden cinsi köpeklerde her dönem görülebilen alerjilere karşı dikkatli olmak oldukça önemlidir.

Köpeklerde Parazit

Köpeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Yorum yapın