Köpekler Nasıl Yıkanır

Filmlerde, köpeklerini yıkayan insanları gördüğünüzde, bunun iki taraf için de çok eğlenceli bir aktivite olduğunu düşünebilirsiniz. Ama maalesef gerçek hayatta köpeğinizi yıkamak, o kadar da harika bir deneyim olmayabilir.

Köpekler pis olmayı önemsemezler hatta açıkçası bundan biraz hoşlanırlar. Aynı zamanda köpeğiniz, banyo yapmaktan kurtulabilmek için sizinle savaşmaktan çekinmezler.

Bu yüzden aşağıda köpeğinizi yıkarken yapmanız gereken püf noktalarını sizler için derledik;

Köpekler Nasıl Yıkanır

1) Olumlu Çağrışımların Gücü

Köpeğinizi banyoya alıştırmaya çalışırken ilk yapmanız gereken, banyoyu pozitif bir şeyle çağrıştırmaktır. Bir başka deyişle, banyo zamanı geldiğinde köpeğinize sevgi, ödül ya da oyuncak verin.

Onu önce banyo yapacağı kabine oyuncağıyla beraber sokun ve orada oyuncağı ya da ödülüyle zaman geçirmesine müsaade edin. Daha sonra yavaş yavaş üzerine ılık suyu dökmeye başlayın.

1) Olumlu Çağrışımların Gücü

2) Kulaklarını Koruyun

Köpeğinizi yıkarken kulağına su kaçmamasına çok dikkat edin. Bu onlar için rahatsız edici olmaktan ziyade, zaman içinde sağlık problemlerine sebep olabilir.

Eğer kulağına su kaçarsa, bir pamuk yumağıyla kulağının içini temizleyin.

2) Kulaklarını Koruyun

3) Yıkamaya Küçükken Başlayın

Eğer yavru köpeğiniz varsa, onu yıkamaya olabildiğince erken başlayın. Küçükken başladığınızda size karşı çıkma olasılığı daha azdır, çünkü daha önceden bu konuda olumsuz bir deneyim yaşamamıştır. Ne kadar erken başlarsanız ileride o kadar az problem yaşarsınız.

3) Yıkamaya Küçükken Başlayın

4) Doğru Şampuanı Kullanın

Köpeğiniz banyo yaparken onu huzursuz eden bir diğer şey cildini kurutan ya da kaşınmasına sebep olan şampuanlardır. En ideal olanı, vücudundaki önemli yağları vücudundan atmadan, kötü kokulardan arındıran yumuşak bir şampuandır.

4) Doğru Şampuanı Kullanın

5) Boyundan Aşağısını Yıkayın

Sadece köpeğinizin kulaklarını değil aynı zamanda gözlerini ve ağzını da korumanız gereklidir. Bunun için de boyundan aşağısını yıkamanız çok daha doğru olacaktır. Peki temizleyemediğiniz yüzü için ne yapacaksınız? Bunun için de yumuşak bir havluyu ıslatarak yüzünü silebilirsiniz.

5) Boyundan Aşağısını Yıkayın

6) Köpeğinizi Kurutun

Köpeğinizi kuruturken saç kurutucusu da kullanabilirsiniz, oldukça emici mikro fiber bir havlu da. Eğer saç kurutucusu kullanacaksanız düşük ayarda ve düşük ısıda, vücuduna fazla yaklaştırmadan kurutabilirsiniz. Eğer köpeğiniz buna çok tepki verirse, uygun bir havluyla da onu kurutabilirsiniz.

6) Köpeğinizi Kurutun

Köpekler Nasıl Yıkanır

Yorum yapın