Köpek Bakımı Ve Temizliği Nasıl Olmalı

Köpekler dünyanın en asil en temiz hayvanlarındandır. Evcil bir köpek kolayca temizlik ve hijyen kurallarına alıştırılır. Hemen her köpek bakımı ve temizliği sever hatta banyo yapmaya bayılır! Fırçalanmayan ve bakılmayan tüyler, kaşıntısına sebep olabilecek nemli, kirli ve tozlu ortam fazlasıyla köpeği rahatsız eder. Sağlıklı bir evcil köpeğin tüy ve cilt bakımı dışında, tırnak, kulak ve göz sağlığı açısından da düzenli bakımı yapılmalıdır.

Köpek Bakımı Ve Temizliği Nasıl Olmalı

Köpeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı köpeklerde tırnak bakımı düzenli olarak en az haftada bir yapılmalıdır. Köpeğin tırnağı belli bir noktadan sonra, dikkatli bir şekilde, özel tırnak makası veya bir pens ile kesilmeli, törpülenmelidir. Bakımlı, sağlıklı bir köpeğin ayaklarında ve tırnak aralarında pislik veya yabancı herhangi bir madde bulunmaz. Uzun, çatlak, kırık tırnak yoktur ve tırnakları gayet bakımlı, düzgündür. Tabanların altındaki yastıkları da bakımlıdır, kabuklanma, kesik, yara, görülmez.

Köpeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Köpeklerde Kulak Temizliği İçin Öneriler

Köpeklerin hassas, duyarlı, keskin kulakları en önemli organlarıdır. Sağlıklı kulaklar için köpek kulak temizliği ve bakımı rutin aralıklarla yapılmalı, sıklıkla kontrol edilmelidir. Yıkama esnasında köpeğin kulaklarına su kaçırılmaması için irice bir pamuk parçası koyularak, yıkanmalıdır. Kulak içini temizlemek için pamuk veya su bazlı ıslak mendiller kullanılabilir. Kulaklarını kaşıdığını veya akıntı olduğunu fark ettiğinizde kontrol ettirilmelidir.

Köpeklerde Kulak Temizliği İçin Öneriler

Köpeklerde Göz Sağlığı İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı bir köpek size cin gibi bakmalıdır. Göz ve göz çevresi temiz, parlak ve canlı olması gereken köpeklerde göz sağlığı için düzenli banyoları yaptırılmalı, temizliği ve hijyenine özen gösterilmelidir. Üşütme veya mikrobik kaynaklı çapaklanma, kuruma, kanlanma gibi durumlar görüldüğünde, özel steril göz damlaları kullanılabilir. Farklı bir hal nükseder ise veteriner hekime gösterilmelidir.

Köpek Bakımı Ve Temizliği Nasıl Olmalı

Görünüşü ve sağlığı için özen gösterdiğiniz köpek bakımı yattığı yatağı, içme suyu, soluduğu hava ile birlikte her yönüyle düşünülmelidir. Sadece evde değil köpeğinizi yabancı cisim ve parazitlere karşı korumak için de, dışarıya çıkardığınızda gözünüzün önünde olmasına özen gösterin. Evcil köpekler dış ortamda yaşamaya alışkın olmadıkları için, mikroplarla veya yabancı köpeklerle münasebete girmesi onun için ölümcül olabilir.

Köpeklerde Göz Sağlığı İçin Ne Yapılmalı?

Köpek Bakımı Ve Temizliği Nasıl Olmalı

Yorum yapın